Strona główna


ACX100 w Linuxie

Menu podręczne
Driver do ACX100 - opis.

rhlx01.fht-esslingen.de/~andi/acx100
Driver dla kart wireless LAN na chipsetcie TI ACX100.

Komunikaty na konsolach (klogd) - opis.

Jak pozbyć się komunikatów na aktywnej konsoli?

DOSEmu - Emulator DOS - opis.

www.dosemu.org
Emulator systemu DOS - DOSEmu

Ubuntu - krótkie porady - opis.

przewodnik.ubuntu.pl
Parę krótkich porad, których swego czasu długo szukałem a które okazały się całkiem trywialne.

 
Parę ciekawych linków
www.debian.pl
Oficjalna strona dystrybucji GNU/Debian w języku polskim. Prawdziwa kopalnia wiedzy o Debianie.

www.linux.pl
Jedna z ciekawszych stron o Linuxe w języku polskim. Dobre miejsce z którego można zacząć zapoznawanie się ze światem Linuxa.

www.howto.pl
Bardzo interesująca strona m.in. o Linuxie. Oprócz tego można znaliźć tam mnóstwo informacji o Windows, sieciach itp. Świetny przykład wykorzystania PHPNuke

banita.pl
Właściwie strona ta z Linuxem ma niewiele wspólnego, ale za to znajdziemy na niej mnóstwo informacji o sieciach i konfiguracji różnych systemów do pracy w sieci. Poza tym parę ciekawych programów do pobrania.

www.bootdisk.com
Ta strona także z Linuxem nie ma wiele wspólnego. Jest to zestaw linków do różnych miejsc w których można znaleźć obrazy dyskietek bootowalnych różnych systemów, a poza tym różne drivery, DLLe i inne ciekawe rzeczy. Strona jest po angielsku.

lukasz.bromirski.net
Strona Łukasza Bromirskiego (mr0vka.eu.org). Jeżeli interesują Cie sprawy związane z siecią, linuxem, IPTable, NAT itp. to znajdziesz tam dobre tłumaczenia podstawowych doków.

www.baseciq.org
Ciekawa strona między innymi o Linuxie, kilkanaście bardzo ciekawych artykułów m.in. exim, DNS, Maskarada, SDI itp.

infojama.pl
Właściwie to serwis poświęcony głównie systemom ze stajni Microsoftu ale nie bądźmy rasistami - Windows to też system operacyjny :-). Serwis jest ciekawie zrobiony a i dla miłośników Linuxa znajdzie się tam też coś interesującego. Np. na forum. Warto zajrzeć.

LinuxIndex
Calkiem pokaźny zbiór linków o Linuxie. Niektóre niestety już nieaktualne ale ogólnie można z tej strony zaczytać parę ciekawych artykułów.


  ACX100 to układ Texas Instruments montowany na niektórych kartach wireless LAN np. D-Link 520+. Na stronie Andreasa Mohr są najświezsze źródła driverów. Opis projektu można znaleźć na Sourceforge. Na stronie Mardoka jest ciekawy opis instalacji i konfiguracji drivera ACX100 dla karty Planet WL-8305 pod Auroxem 8.0 i RedHatem 8.0. Podobnie można skonfigurować inne karty oparte o ten chipset. Na stronie serwisu LinuxWEB jest artykuł o instalacji karty DWL-520+ pod Debianem z jądrem localhost. W serwisie CyberBajt oprócz zakupów można także poczytać o instalacji DWL-520+ pod Slackware 8.1 i RedHat 9.0. Są tam także binarne sterowniki do ściągnięcia dla tych dystrybucji.

Teraz trochę moich doświadczeń.

Na początek konfiguracja. Posiadam kartę D-Link DWL-520+ (ten + jest bardzo ważny, bez niego to już całkiem inna karta). Karta jest zamontowana w kompie na płycie Intela z prockiem Pentium 200MMX, 128 MB RAM, CD, HDD, FDD itp. Posadziłem na tym Debiana Woody ale jądro zmieniłem na 2.4.24. Konfiguracja jądra powinna zawierać wsparcie dla sieci wireless, czyli w pliku konfiguracyjnym /boot/config-wersja powinne być wpisy
CONFIG_NET_RADIO=y
CONFIG_NET_WIRELESS=y
i wg README ze strony Andreasa Mohr nie powinno być wsparcia dla SMP (CONFIG_SMP=no lub zachaszowane). Oprócz tego u mnie jest jeszcze włączone wsparcie dla większości zaawansowanych funkcji sieci (np. route2) - ponieważ opisywany komp to router. Musi być także zaistalowane wsparcie dla wireless (iwconfig) - pakiet nazywa się wireless-tools czy jakoś tak. Oczywiście gcc i make też będzie potrzebne. Po więcej szczegółów odsyłam do zawartego w pakiecie ze źródlami README.
Po ściągnięciu źródeł ze strony Andreasa Mohr trzeba je rozpakować w jakimś rozsądnym miejscu (katalogu). Po rozpakowaniu trzeba do podkatalogu ./firmware wkopiować firmware najlepiej z CD dostarczonego z kartą. Chodzi o pliki RADIO0d.BIN, RADIO11.BIN, WLANGEN.BIN Zwróć uwagę na nazwy plików - muszą być dokładnie takie. Następnie przy wyłączonym driverze należy w katalogu głównym źródła odpalić make Wszystko powinno być OK. Jeśli jednak nie jest to w README pisze, żeby sprawdzić czy link symboliczny /lib/modules/wersja/build istnieje i wskazuje na katalog ze źródłami linuxa. Następnie należy skopiować jeszcze plik
/boot/vmlinuz.version.h
do pliku
/lib/modules/wersja/build/include/linux/version.h
i to powinno pomóc. Szczerze powiedziawszy tego ostatniego kopiowania nie rozumiem bo u mnie nie na żadnego pliku /boot/vmlinuz.version.h ale u mnie wszystko poszło bez bólu.
Driver nigdzie się nie instaluje, nic nie modyfikuje. W podkatalogu ./scripts są 2 skrypty
start_net
stop_net
Jak nietrudno się domyślić są one odpowiedzialne za włączanie i wyłączanie sieci WLAN. W pliku start_net jest na początku sekcja gdzie należy zdefiniować odpowiednie zmienne jak poniżej:
# Please edit here

DEV=wlan0
ESSID="Twój ESSID" # THIS IS CASE SeNsItIvE!! any == associate to any ESSID
# Default rate configured as 11Mbps to not cause connection problems with non-22Mbps hardware...
RATE=11M
CHAN=Kanal na którym ma pracować karta # it's useful to try to stick to channels 1, 6 or 11 only, since these don't overlap with other channels
#TXPOWER=16 # 16 == 16.5dBm, 18 == 18dBm (default)
MODE=Auto # Auto == auto-select Managed or Ad-Hoc depending on environment
DEBUG=0xb
#KEY="B401CD21B44CCD21DEADBEEF11" # WEP128
ALG=open # open == Open System, restricted == Shared Key

USE_DHCP=0 # set to 1 for auto configuration instead of fixed IP setting
IP=Twój IP
NETMASK=Maska Twojej sieci
GATEWAY=IP Twojej bramki

I właściwie to wszystko. Należy jeszcze wpisać wywołanie start_net do stosownego skryptu startowego.
Ponieważ driver nie zawsze zachowuje się stabilnie to jądro lubi wywalać komunikaty na aktywną konsolę. Jak się tego pozbyć zobacz tutaj.

  Data ostatniej modyfikacji: 2005-02-12    

Licznik odwiedzin
Made by Jasiu © 2003-2016