Menu podręczne
|
Driver do ACX100 - opis.
rhlx01.fht-esslingen.de/~andi/acx100
Driver dla kart wireless LAN na chipsetcie TI ACX100.
|
Komunikaty na konsolach (klogd) - opis.
Jak pozbyć się komunikatów na aktywnej konsoli?
|
DOSEmu - Emulator DOS - opis.
www.dosemu.org
Emulator systemu DOS - DOSEmu
|
Ubuntu - krótkie porady - opis.
przewodnik.ubuntu.pl
Parę krótkich porad, których swego czasu długo szukałem a które okazały się całkiem trywialne.
|
|
Parę ciekawych linków
|
www.debian.pl
Oficjalna strona dystrybucji GNU/Debian w języku polskim. Prawdziwa kopalnia wiedzy o Debianie.
|
www.linux.pl
Jedna z ciekawszych stron o Linuxe w języku polskim. Dobre miejsce z którego można zacząć zapoznawanie się ze światem Linuxa.
|
www.howto.pl
Bardzo interesująca strona m.in. o Linuxie. Oprócz tego można znaliźć tam mnóstwo informacji o Windows, sieciach itp. Świetny przykład wykorzystania PHPNuke
|
banita.pl
Właściwie strona ta z Linuxem ma niewiele wspólnego, ale za to znajdziemy na niej mnóstwo informacji o sieciach i konfiguracji różnych systemów do pracy w sieci. Poza tym parę ciekawych programów do pobrania.
|
www.bootdisk.com
Ta strona także z Linuxem nie ma wiele wspólnego. Jest to zestaw linków do różnych miejsc w których można znaleźć obrazy dyskietek bootowalnych różnych systemów, a poza tym różne drivery, DLLe i inne ciekawe rzeczy. Strona jest po angielsku.
|
lukasz.bromirski.net
Strona Łukasza Bromirskiego (mr0vka.eu.org). Jeżeli interesują Cie sprawy związane z siecią, linuxem, IPTable, NAT itp. to znajdziesz tam dobre tłumaczenia podstawowych doków.
|
www.baseciq.org
Ciekawa strona między innymi o Linuxie, kilkanaście bardzo ciekawych artykułów m.in. exim, DNS, Maskarada, SDI itp.
|
infojama.pl
Właściwie to serwis poświęcony głównie systemom ze stajni Microsoftu ale nie bądźmy rasistami - Windows to też system operacyjny :-). Serwis jest ciekawie zrobiony a i dla miłośników Linuxa znajdzie się tam też coś interesującego. Np. na forum. Warto zajrzeć.
|
LinuxIndex
Calkiem pokaźny zbiór linków o Linuxie. Niektóre niestety już nieaktualne ale ogólnie można z tej strony zaczytać parę ciekawych artykułów.
|
|
Parę krótkich porad dla Ubuntu (na innych Linuxach szczególnie Debianowatych też powinny się przydać). Pierwszym miejsce gdzie każdy kto jest zainteresowany Ubuntu powinien zajrzeć jest Nieoficjalny przewodnik po Ubuntu. Jest to mirror polskiego tłumaczenia strony angielskiego Ubuntu Guide. Kiedyś były tam także różne tłumaczenia ale ostatnio coś zamarła ta strona i często nie działa. Więc polecam ten mirror, przynajmniej na razie. W razie czego trzeba szukać na Googlach. Poza tym na stronie www.ubuntu.pl jest spore forum użytkowników Ubuntu. Warto zajrzeć także na oficjalną stronę dystrybucji. Można sobie tam zamówić CD z dystrybucją, całkowicie za darmo. Na pewno przyślą.
Teraz porady.
1. Zmiana kodowania polskich liter na ISO8859-2
- zainstalować fonty z repozytorium Universe,
- dpkg --reconfigure locales i wybieramy tylko ISO8859-2
- dpkg --reconfigure fonty i wybieramy kodowanie ISO Latin 2
2. Flaga sync w montowanych pamięciach flash.
W pliku /usr/share/hal/fdi/90defaultpolicy/storage-policy.fdi zmieniamy właściwości dla sekcji urządzeń mniejszych niż 2GB.
Opcję
volume.policy.mount_option.sync ustawiamy na false
są 2 takie miejsca (dla urządzeń hotplagable i removable).
3. Problemy z wyłączaniem komputera.
Ubuntu 5.04 na moim komputerze IBM PC365 (2x Pentium Pro) z zasilaczem ATX nie chciał się wyłączać po wybraniu opcji System/Koniec pracy/Wyłączenie systemu. Wszystkie usługi zamykał, odmontowywał zasoby ale się nie wyłączał. System był zainstalowany standardowo więc wszystkie potrzene pakiety miał zainstalowane.
Na Sieci znalazłem, że w pliku
/etc/modules
trzeba dopisać
apm power_off=1
Potem ręcznie odpaliłem skrypt (po wcześniejszym restarcie całego systemu)
/etc/rc2.d/apmd start
i komputer zaczął się poprawnie wyłączać.
4. Ustawienia window managera Metacity.
Mój komputerek to nie żaden damon szybkości. 2 x Pentium Pro 200 MHz, 300 MB RAM - to dość cieniutko mówiąc szczerze. Mógłbym wybrać jakieś lżejsze środowisko (a jest ich pełno w Ubuntu) ale postanowiłem używać GNOME z Metacity. Wszystko chodziło dość przyzwoicie ale komp strasznie się męczył gdy przy przeciąganiu lub rozszerzaniu okna wyświetlał zawartość okna. Postanowiłem to wyłączyć. Co ja się tego naszukałem. A rozwiązanie jest banalne. Z menu
/Aplikacje/Narzędzia systemowe/
wybieramy
Edytor konfiguracji
i zaznaczamy opcje
reduced_resources
w gałęzi
/apps/metacity/general
Cały ten Edytor konfiguracji to w Gnome coś takiego jak w MsWindows Edytor Rejestru. Całkiem przyzwoite rozwiązanie. Całość kontroluje demon gconfd a sam domyślny rejestr znajduje się w
/etc/gconf/
a zmiany w stosunku do domyślnych ustawień dla każdego użytkownika są w katalogu
~/.gconf/
Należy jeszcze zaznaczyć, że ten rejestr jest trzymany w plikach XML.
5. Problemy z drukowaniem.
Mam drukarke HP DJ 710C którą podłączam przez serwer drukowania (taki mały stary Lantronix EPS2). Serwer jest odpowiednio skonfigurowany. Teraz w menu System/Administracja/Printing dodaje drukarkę i ją odpowiednio konfiguruję. Jako driver system zapodał mi pnm2ppa. Przy wydruku system nie zgłaszał problemów ale i nic nie drukował. Rozwiązanie jest jak zwykle banalne. Znalazłem je na stronie
http://forum.ubuntu.pl/viewtopic.php?t=3481.
Chwyt na fujarkę polega na dopisaniu do pliku /etc/pnm2ppa.conf po słowie version modelu drukarki w moim wypadku wygląda ta linijka tak
version 710
|