Strona główna


Emulator DOSEmu

Menu podręczne
Driver do ACX100 - opis.

rhlx01.fht-esslingen.de/~andi/acx100
Driver dla kart wireless LAN na chipsetcie TI ACX100.

Komunikaty na konsolach (klogd) - opis.

Jak pozbyć się komunikatów na aktywnej konsoli?

DOSEmu - Emulator DOS - opis.

www.dosemu.org
Emulator systemu DOS - DOSEmu

Ubuntu - krótkie porady - opis.

przewodnik.ubuntu.pl
Parę krótkich porad, których swego czasu długo szukałem a które okazały się całkiem trywialne.

 
Parę ciekawych linków
www.debian.pl
Oficjalna strona dystrybucji GNU/Debian w języku polskim. Prawdziwa kopalnia wiedzy o Debianie.

www.linux.pl
Jedna z ciekawszych stron o Linuxe w języku polskim. Dobre miejsce z którego można zacząć zapoznawanie się ze światem Linuxa.

www.howto.pl
Bardzo interesująca strona m.in. o Linuxie. Oprócz tego można znaliźć tam mnóstwo informacji o Windows, sieciach itp. Świetny przykład wykorzystania PHPNuke

banita.pl
Właściwie strona ta z Linuxem ma niewiele wspólnego, ale za to znajdziemy na niej mnóstwo informacji o sieciach i konfiguracji różnych systemów do pracy w sieci. Poza tym parę ciekawych programów do pobrania.

www.bootdisk.com
Ta strona także z Linuxem nie ma wiele wspólnego. Jest to zestaw linków do różnych miejsc w których można znaleźć obrazy dyskietek bootowalnych różnych systemów, a poza tym różne drivery, DLLe i inne ciekawe rzeczy. Strona jest po angielsku.

lukasz.bromirski.net
Strona Łukasza Bromirskiego (mr0vka.eu.org). Jeżeli interesują Cie sprawy związane z siecią, linuxem, IPTable, NAT itp. to znajdziesz tam dobre tłumaczenia podstawowych doków.

www.baseciq.org
Ciekawa strona między innymi o Linuxie, kilkanaście bardzo ciekawych artykułów m.in. exim, DNS, Maskarada, SDI itp.

infojama.pl
Właściwie to serwis poświęcony głównie systemom ze stajni Microsoftu ale nie bądźmy rasistami - Windows to też system operacyjny :-). Serwis jest ciekawie zrobiony a i dla miłośników Linuxa znajdzie się tam też coś interesującego. Np. na forum. Warto zajrzeć.

LinuxIndex
Calkiem pokaźny zbiór linków o Linuxie. Niektóre niestety już nieaktualne ale ogólnie można z tej strony zaczytać parę ciekawych artykułów.


 ver.2
  Czasami nachodzi człowieka nieodparta potrzeba uruchomienia starego dobrego DOSa. Potrzeba ta często nie wynika z potrzeby serca ale prostej konieczności odpalenia jakiegoś programu DOSowego, najczęściej jakiegoś mało interesującego programu FK. Osobiście znam dwa rozwiązania: DOSBox i właśnie DOSEmu. Można oczywiście wykorzystać jakieś Windows 9x lub czystego DOSa, ale co to za zabawa. DosBox jest prosty w instalacji i konfiguracji ale jak można przeczytać na jego stronie powstał głownie z myślą o starych grach. DOSEmu wydaje się szerszym projektem. Jest za to trudniejszy w instalacji i konfiguracji.
  Od razu napiszę, że nie mam zbyt dużych doświadczeń z DOSEmu i piszę ten artykuł (jak wszystkie zresztą) głownie po to żeby nie zgubić własnych doświadczeń z omawianego zakresu. Poprzednia wersja artykułu dotyczyła Ubuntu 5.10 gdzie delikatnie mówiąc DOSEmu miał trochę kłopotów. Przynajmniej dla mnie :-). W Ubuntu 7.10 jest już znacznie lepiej. Ale do konkretów.
  Najpierw instalacja. W Ubuntu 7.10 zapodaje
      apt-get install dosemu
  I właściwie po bólu. Można również skorzystać z Synaptic i wybrać do instalacji DOSEmu Nie instaluje nic innego, FreeDOS chyba i tak się zainstaluje bo wszystko działa. W starszych wersjach walczyłem z innymi dosami które odpalałem pod DOSEmu ale teraz na FreeDOS działa to co potrzebuję więc nie bawie się w jakieś eksperymenty. W menu Aplikacje/Narzędzia Systemowe/ pojawiła się pozycja DOS Emulator.
  Teraz czas na jakąś drobną konfigurację. Nie bawie się w jakieś skomplikowane szczegóły. Na początek w katalogu ~/.dosemu/drives/ należy utworzyć dowiązania symboliczne do:
    c ---> /usr/lib/dosemu/drive_z
    d ---> jakiś katalog który będzie moim katalogiem roboczym
  Tak naprawdę można to zrobić inaczej ale ja tak to sobie zorganizowałem. Wcześniej w tym katalogu są inne skróty ale je kasuję i robie swoje:-) Teraz biorę się za plik:
/etc/dosemu/freedos/autoexec.bat.
Trzeba wyrzucić lub zakomentować linie:
    unix -s DOSDRIVE_D
    if "%DOSDRIVE_D%" == "" goto nodrived
    lredir del d: > nul
    lredir d: linux\fs%DOSDRIVE_D%
  (a tak naprawdę tylko tę ostatnią linijke) bo inaczej jełop zamontuje jako dysk d katalog domowy. A zamiast tego dopisuje linijkę:
    lredir d: linux\fs\home\jasiu\.dosemu\drives\d
  Można by zmapować bezpośredni jakiś katalog roboczy, ale tak mi wygodniej, bo jak spod Linuxa muszę coś do tego katalogu wgrać to nie muszę go szukać po całym dysku czy sprawdzać w pliku autoexec.bat tylko od razu idę do katalogu ~/.dosemu/drives/ Na końcu pliku autoexec.bat dopisuje jeszcze jakieś swoje skrypty startowe przygotowujące środowisko. Np w skrypcie d:\start.bat ustawiam zmienne środowiskowe Clippera, odpalam program do wyświetlania polskich znaków (EGAPL.EXE) itp. Acha, w pliku config.sys można zmienić parametr files
  Na koniec jesszcze parę zmian w pliku /etc/dosemu/dosemu.conf. Można tam ustawić parę ciekawych rzeczy, na przykład kodowanie znaków i layout klawiatury.
    $_external_char_set = "utf8"
    $_internal_char_set = "cp852"
    $_layaut = "pl"
  Ale coś to wyświetlanie polskich znaków nie działa, muszę stosować EGAPL.EXE.
  Jak mapować dyski sieciowe pod DOSEmu? Najlepiej podmontować je pod linuxem i utworzyć skróty o stosownych nazwach (np z, x, g itp) w katalogu ~/.dosemu/drives/. No i można się pobawić w odpalanie programów DOSowych przez sieć i to jeszcze w trybie współdzielonym. Niektóre programu działają lepiej, niektóre gorzej. Muszę się temu bardziej przyjrzeć jak będę miał więcej czasu bo może to być ciekawa alternatywa dla środowiska Win 9x. Jak na razie jeżeli program dobrze działał pod DOSEmu w sieci to bez problemu radził sobie z współdzieleniem plików danych jeżeli wszystkie końcówki pracowały pod DOSEmu. Jeżeli jakaś końcówka pracowała pod Windowsem to się wzajemnie blokowały z końcówkami pod DOSEmu (na Linuxie) i to na poziomie odpalania aplikacji (pliku .exe). Muszę nad tym popracować.
  Teraz drukowanie pod DOSEmu. Zaraz po zainstalowaniu jak próbowałem coś drukować z jakiegoś programu DOSowego to program nie miał żadnych problemów ale i nic na drukarce się nie pojawiało. W pliku /etc/dosemu/dosemu.conf trzeba ustawić zmienną
    $_printer="nazwa drukarki w Linuxie"
i drukowanie poszło. Moja drukarka to HP DeskJet 710C podpięta przez serwer wydruku po LPD i jej nazwa w systemie to właśnie "DeskJet-710C". Do końca z tego drukowania nie jestem zadowolony, trzeba nad tym jeszcze popracować.
Sesja wygląda nieciekawie w Xach, szczególnie na dużych monitorach. Warto by dodać jakąś przyzwoitą czcionkę. Zapodaję:
      apt-get install xfonts-terminus-dos
potem w pliku:       /etc/dosemu/dosemu.conf
odkomentuje i poprawiam następujący wiersz:
      $_X_font = "terminus-dos-cp852-24"
i zaraz lepiej to wygląda. Można oczywiście ostatnią liczbę dać inną (/etc/X11/fonts/X11R7/misc/xfonts-terminus-dos.aliases).
  Inne zadania do wykonania: odpalenie drukarki fiskalnej po porcie szeregowym (na razie niewykonalne bo nie mam drukarki fiskalnej), przetestowanie paru DOSowych programów np .Subiekt4 itp. Jak będę miał jakieś dalsze doświadczenia to dopiszę. Gdyby ktoś miał jakieś doświadczenia i znał jakieś chwyty na fujarkę, jakieś ciekawe linki dotyczące DOSEmu to proszę o informację.

  Data ostatniej modyfikacji: 2008-04-17    

Licznik odwiedzin
Made by Jasiu © 2003-2016