Strona główna


Komunikaty klogd

Menu podręczne
Driver do ACX100 - opis.

rhlx01.fht-esslingen.de/~andi/acx100
Driver dla kart wireless LAN na chipsetcie TI ACX100.

Komunikaty na konsolach (klogd) - opis.

Jak pozbyć się komunikatów na aktywnej konsoli?

DOSEmu - Emulator DOS - opis.

www.dosemu.org
Emulator systemu DOS - DOSEmu

Ubuntu - krótkie porady - opis.

przewodnik.ubuntu.pl
Parę krótkich porad, których swego czasu długo szukałem a które okazały się całkiem trywialne.

 
Parę ciekawych linków
www.debian.pl
Oficjalna strona dystrybucji GNU/Debian w języku polskim. Prawdziwa kopalnia wiedzy o Debianie.

www.linux.pl
Jedna z ciekawszych stron o Linuxe w języku polskim. Dobre miejsce z którego można zacząć zapoznawanie się ze światem Linuxa.

www.howto.pl
Bardzo interesująca strona m.in. o Linuxie. Oprócz tego można znaliźć tam mnóstwo informacji o Windows, sieciach itp. Świetny przykład wykorzystania PHPNuke

banita.pl
Właściwie strona ta z Linuxem ma niewiele wspólnego, ale za to znajdziemy na niej mnóstwo informacji o sieciach i konfiguracji różnych systemów do pracy w sieci. Poza tym parę ciekawych programów do pobrania.

www.bootdisk.com
Ta strona także z Linuxem nie ma wiele wspólnego. Jest to zestaw linków do różnych miejsc w których można znaleźć obrazy dyskietek bootowalnych różnych systemów, a poza tym różne drivery, DLLe i inne ciekawe rzeczy. Strona jest po angielsku.

lukasz.bromirski.net
Strona Łukasza Bromirskiego (mr0vka.eu.org). Jeżeli interesują Cie sprawy związane z siecią, linuxem, IPTable, NAT itp. to znajdziesz tam dobre tłumaczenia podstawowych doków.

www.baseciq.org
Ciekawa strona między innymi o Linuxie, kilkanaście bardzo ciekawych artykułów m.in. exim, DNS, Maskarada, SDI itp.

infojama.pl
Właściwie to serwis poświęcony głównie systemom ze stajni Microsoftu ale nie bądźmy rasistami - Windows to też system operacyjny :-). Serwis jest ciekawie zrobiony a i dla miłośników Linuxa znajdzie się tam też coś interesującego. Np. na forum. Warto zajrzeć.

LinuxIndex
Calkiem pokaźny zbiór linków o Linuxie. Niektóre niestety już nieaktualne ale ogólnie można z tej strony zaczytać parę ciekawych artykułów.


  Czasami jak coś skopiemy w systemie, lub zainstalujemy jakieś niestabilne oprogramowanie (szczególnie drivery są czasami paskudne) to klogd lubi wywalać różne komunikaty na aktywną konsolę tekstową. Na przykład w Debianie jak sobie coś skopiesz to kredki, nie da się pracować. Wszystko działa w zasadzie bez problemu tylko nie widzisz co robisz.
Sposób pierwszy.
Jak masz zainstalowane X'y to odpal sobie terminal graficzny.
Sposób drugi.
Za całe zamieszanie odpowiedzialny jest sposób wywolania demona klogd. Żeby ograniczyć ilość komunikatów wysyłanych na konsole należy użyć parametr -c liczba (małe c). Gdzie liczba oznacza poziom komunikatów wysyłanych standardowo na aktywną konsole. Na aktywną konsolę będą wysyłane komunikaty o poziomie liczba lub mniejszym. Im poziom niższy (mniejsza liczba) tym komunikaty ważniejsze (chyba). Więc jak chcemy mieć mało komunikatów to dajemy np.: -c 2
Gdzie to teraz wsadzić.
W każdej dystrybucji demon klogd jest odpalany w skryptach startowych np. w Debianie jest to plik
/etc/init.d/klogd
Oczywiście w katalogach /etc/rc* są linki do tego pliku.
W tym pliku jest (Debian Woody) zmienna KLOGD="", a powinna ona wyglądać np. tak KLOGD="-c 2"
Ale klogd to logger jądra więc może mieć nam coś ciekawego do powiedzenia, więc jeżeli chcemy sobie pooglądać te komunikaty to możemy np. wszystkie komunikaty posyłać na 12 konsolę tekstową. Żeby to uczynić w pliku /etc/inittab dokladamy jeszcze jedną konsolę
12:23:respawn:/sbin/getty 38400 tty12
czy coś takiego, a w pliku /etc/syslog.conf na końcu dopisujemy np.
*.* /dev/tty12 - jeśli chcemy żeby wszystkie komunikaty pojawiały się na 12 konsoli.

  Data ostatniej modyfikacji: 2004-07-13    

Licznik odwiedzin
Made by Jasiu © 2003-2016